mayoca.jpg
Kaz Tüyü
Uzmanlığımız
 

Kaz Tüyünde Tam Hâkimiyet

Türkiye’de ilk defa kaz tüyü yastık ve yorgan üretimine başlayarak, doğal ve sağlıklı uyku ürünleri üreten Maya Tekstil; Türkiye’de tek, dünyada sınırlı sayıda bulunan, Avrupa standartlarına sahip Kaz Tüyü İşleme Tesisi Mayoca’yı 2007 yılında İtalyan ortaklığı ile kurarak kaz tüylerinin yıkama, kurutma ve ayrıştırma sürecine de hâkim oldu.

Ham halde yurt dışından satın alınan tüyler, Mayoca Kaz Tüyü İşleme tesisinde uzman ekipler tarafından işleniyor, özenle temizleniyor ve ayrıştırılıyor.

Hayvan Haklarına Saygılı Üretim

Maya Tekstil   Kaz tüyü dolgu konusunda dünya piyasasını takip etmek ve hayvan haklarına saygılı tüy tedariğini sağlamak amacıyla EDFA ve IDFB üyelikleri olan tek Türk firmasıdır.

EDFA ve IDFB ‘ye  üye olarak  aynı zamanda ürünlerinde kullanmak için tedarik edeceği tüyleri ne şartlarda alacağı ve kullanacağı ile ilgili bazı ön koşulları da kabul eden bir sözleşme imzalamıştır. 2010 yılında, EDFA üyesi şirketler tedarik ettikleri tüylerin kaynaklarını belgeleme ve takip etme konusunda bir davranış kodu belgesi imzalamışlardır.  Bu davranış koduna göre EDFA üyesi kuruluşlar asla acı ve ızdıraba dayalı elle yolum sureti ile elde edilen kaz tüylerini kullanmamaktadır.  

MAYOCA Yıkama Kapasitesi

Maya Tekstil’in kaz tüyü işleme tesisi Mayoca’nın; gün geçtikçe artan kaz tüyü yastık ve yorgan üretiminin 1. sınıf kalitede tüy ihtiyacını karşılayabilmek adına, makine yatırımları ile yıllık tüy yıkama ve ayrıştırma kapasitesi artırıldı. Mayoca’nın yıllık yıkama kapasitesi 800 TON’dur.

İthal Edilen Kaz Tüylerinin

Son Ürüne Dönüşürken Geçtiği Aşamalar

İthal edilen kaz tüyleri Mayoca Kaz Tüyü İşleme Tesisi’nde; toz emme, yıkama, kurutma, toz emme, ayrıştırma, dikim ve dolum, kalite kontrol, paketleme ve sevkiyat aşamalarından geçiyor.

1-     Toz emme işlemi ile tozlardan arınıyor.

2-     30-40 derece suda özel kaz tüyü şampuanı ile yıkanıyor.

3-     70 ile 90 derecelik ısıda kurutularak hijyeni sağlanıyor.

4-     Tekrar tozu emilerek son dezenfektesi yapılıyor.

5-      Gıdık tüyü ve sırt tüyü oranlarına göre ayrıştırılıyor.

6-      Ürünlerin tüy çıkarmayan özel kılıfları dikiliyor.

7-      Tüyler yastık ya da yorganın özelliklerine göre gıdık-sırt oranı                                belirlenip dolum yapılıyor.

8-       Kalite kontrol yapıldıktan sonra paketlenip sevkiyatı yapılıyor.

mayoca-sertifika.png
mayoca2 (1)
mayoca2 (1)

press to zoom
mayoca (1)
mayoca (1)

press to zoom
mayoca3 (1)
mayoca3 (1)

press to zoom
1/3